Купівля «вживаного» автомобіля, які приховані ризики можуть Вас очікувати?

Купівля «вживаного» автомобіля, які приховані ризики можуть Вас очікувати?

Придбання автомобіля завжди хвилююча обставина, потрібно: визначитися з ціною, маркою і моделлю, комплектацією, кольором та багатьма іншими дрібницями. Хтось може собі дозволити купити автомобіль з салону, а, той, у кого така фінансова спроможність відсутня, поглядає в бік ринку вживаних автомобілів.

В даний час все більшою популярністю починають користуватися такими способами купівлі-продажу автомобіля, як купівля по «техпаспорту» чи так званій «генеральній довіреності». Все більша кількість людей намагається уникнути довгої процедури виснажливого складання договору купівлі-продажу, сплати податків по ньому, і декларування доходу, отриманого в результаті даної угоди. Саме тому хочемо розповісти про зворотню сторону та ризики з якими особами може стикнутися при купівлі транспортного засобу за вищевказаними способами.

Купівля автомобіля по «техпаспорту» (свідоцтву про державну реєстрацію транспортного засобу)

На сьогоднішній день «не в новинку» є той факт, при якому автомобіль може змінювати з старого власника на нового по кілька разів, при цьому змінюючи не виключено - своє місце розташування. Зазвичай кінцевий власник ніколи й не бачив ту особу, за якою зареєстроване право власності на даний транспортний засіб.

Купівля переважно відбувається через оголошення в Інтернеті чи інших оголошення про продаж транспортного засобу, в яких може бути зазначено, що продаж автомобіля здійснюється: «лише по техпаспорту» чи «автомобіль з обліку не знімається».

Купуючи транспортний засіб по «техпаспорту» Ви звичайно здійснюєте поверхневий огляд автомобіля, задаєте питання, по можливості проводите тест-драйв автомобіля та намагаєтесь «збити» його ціну. Після узгодження всіх питань, між вами відбувається «типу» купівля-продаж транспортного засобу, продавець передає Вам документи та комплекти ключів, а Ви в свою чергу – кошти. Внаслідок цього Ви більш ніж впевнені, що є власником автомобіля, однак Ви помиляєтесь! Ви придбали лише можливість користування (пересування) даним транспортним засобом, що не створює підстав для набуття права власності на нього, Ви лише користуєтесь автомобілем за витрачені кошти.

Наприклад, право власності на автомобіль зареєстровано за Івановим І.І. в Харківській обл., дана особа продає по «техпаспорту» автомобіль -  Мірошниченку М.М. у Волинську обл., а він в свою чергу – Гаврилюк А.А. (Миколаївська обл.), далі – Кулику А.Н. (Хмельницька обл.). Тобто, з цього прикладу можемо побачити, що при всіх змінах номінального власника (особа, в якої на даний момент знаходиться автомобіль) за даним способом, справжнім власником залишається - Іванов І.І., тому що, за ним зареєстровано право власності на даний транспортний засіб, а Ви лише є його користувачем, що в подальшому може призвести до ряду проблем.

Купівля автомобіля за довіреністю

Така угода в собі може нести безліч прихованих нюансів, які продавець умисно ховає, або не озвучує в силу своєї правової необізнаності.

Основними ризиками при купівлі транспортного засобу за довіреністю є:

1. Довіреність може бути відкликана в будь-який час. Зробити це після отримання грошей власнику не складе особливих труднощів, для цього йому необхідно буде лише відвідати нотаріуса і відкликати довіреність;

2. Дія довіреності припиняється після закінчення терміну на який вона була видана. Тобто, після закінчення строку її дії покупець фактично не можете користуватися зазначеним транспортним засобом за довіреністю;

3. Дія довіреності припиняється в разі смерті або визнання недієздатним або померлим продавця. Цей момент є дійсно проблемним, оскільки окрім того, що з моменту смерті покупець не має ніякого права на автомобіль, не слід забувати і про спадкоємців з боку продавця, які в будь-який момент можуть пред'явити свої вимоги стосовно транспортного засобу;

4. Купуючи автомобіль за довіреністю покупець стає «заручником» сімейної ситуації та відносин продавця. Якщо чоловік / дружина продавця вирішать розірвати шлюб і зажадати половину від спільно нажитого майна, і звичайно ж включити в перелік майна, що підлягає поділу цей автомобіль, то покупець буде в абсолютно програшній ситуації;

5. У випадку якщо покупець вирішить продати автомобіль власник має право зажадати від нього суму грошей, отриману за продаж автомобілю, і юридично він правий. Оскільки угоди, скоєні по довіреності фактично укладаються від імені власника, тобто довіреністю він надав право підписати договір від його імені, але не отримати грошові кошти за купівлю-продаж;

6. Власник-продавець в будь-який момент може самостійно здійснити відчуження транспортного засобу. В цьому випадку новий власник має повне право зажадати в своє законно придбане майно;

7. Згідно з ч. 4 ст. 250 ЦК України довірена особа (тобто покупець) несе відповідальність за збитки завдані довірителю (продавцю). Виходячи з положень чинного законодавства продавець може звернутися до суду з метою отримати від покупця додаткові грошові кошти за якусь надуману шкоду його майну.

Враховуючи вищевказані способи купівлі автомобіля Вас можуть очікувати, ще ряд таких нюансів, які попередній власник може приховати по відношенню до транспортного засобу, такі як: застава, арешт, кредит, викрадення та двійник.

Отже, отримання в руки техпаспорту, або нотаріально посвідченої довіреності не створює права власності щодо автомобіля і за своєю суттю не є дією пов'язаною з придбанням.

При посвідченні довіреності на автомобіль в класичних випадках передається право користування, але в деяких випадках це право може бути доповнено правом розпорядження(продаж, дарування, рента і т.д.), користування (оренда, застава, позика тощо), знищення або фізична відмова від майна.

Довіреність має бути посвідчена нотаріусом, не може бути видана в простій письмовій формі. При купівлі або продажу за генеральною довіреністю, все одно власником автомобіля буде довіритель.

Щоб отримати безоплатну юридичну консультацію та роз’яснення з правових питань ви можете звернутись за попереднім записом до відділу «Хотинське бюро правової допомоги» Кельменецького МЦ з надання БВПД, що знаходиться за адресою: вул. О. Кобилянської, 2А, м. Хотин, Чернівецької обл. за конт. телефонами: +38(097) 328-55-78, (03731) 2-10-61; електронна адреса: [email protected]; скайп-зв’язок: live:khotynske, Хотинське бюро правової допомоги, а також за телефоном - 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України) – єдиний контакт центр.

 Головний спеціаліст відділу

«Хотинське бюро правової допомоги»

Мельник В.В.